WEBINARIUM WEBINARIUM WEBINARIUM WEBINARIUM WEBINARIUM WEBINARIUM WEBINARIUM WEBINARIUM WEBINARIUM WEBINARIUM WEBINARIUM
WEBINARIUM WEBINARIUM WEBINARIUM WEBINARIUM
Jak uczyć krytycznego myślenia? Webinar dla wszystkich, którzy mają dość fake newsów

Chcesz skutecznie walczyć z fake newsami? Szukasz pomysłów i inspiracji do prowadzenia zajęć z edukacji medialnej? Zaufaj ekspertom! Weź udział w webinarze, który powstał w projekcie My Digital Life. Nasi goście są doświadczonymi edukatozami, prowadzili warsztaty, wspierali nauczycieli, bibliotekarzy, a nawet zaprojektowali świetną grę mobilną, którą i Ty możesz przeprowadzić z uczestnikami swoich zajęć. Podzielą się sprawdzonymi metodami, ale opowiedzą też o swoich błędach i o tym, co „nie działa”.

Pamiętaj, fake newsy najbardziej boją się krytycznego myślenia dlatego pomóż nam tworzyć nową, lepszą rzeczywistość, w której ludzie nie boją się weryfikować informacji, które do nich docierają. 

Zastanawisz się czy webinar jest dla Ciebie?

Zapraszamy szczególnie:

  • - trenerów i trenerki edukacji medialnej,
  • - nauczycieli i nauczycielki z różnych szkół, 
  • - bibliotekarzy i bibliotekarki,
  • - rodziców martwiących się, że ich dzieci „kupują” wszystko, co zobaczą lub usłyszą.


Nie pracujesz jako trener albo bibliotekarka? A może masz po prostu dość słuchania bzdur wygrywanych przez znajomych i pytasz z irytacją „Ale skąd to wszystko wiesz?!” Zapraszamy wszystkie osoby, które w mniej lub bardziej świadomy sposób pełnią rolę „edukatorów medialnych”.

Podczas webinarium:

  • - poznasz odpowiedź na pytanie, kogo i po co warto uczyć krytycznego myślenia
  • - dowiesz się, w jaki sposób można skutecznie uczyć krytycznego myślenia i uwrażliwiać na fake newsy
  • - poznasz pomysły, jak edukację medialną i krytyczne myślenie wpleść w działalność bibliotek i innych instytucji
  • - spotkasz dwie edukatorki, które opowiedzą o swoich sukcesach, ale i wpadkach w edukacji medialnej
  • - dowiesz się, jakie praktyczne zasoby edukacyjne dotyczące fake newsów i krytycznego myślenia udostępnia Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Przydatne linki:

Artykuł "Trening krytycznego myślenia"

Artykuł "Jak radzić sobie z fake newsami?"

Aplikacja edukacyjna na temat fake newsów

Gra "W labiryncie fake newsów"

Darmowy kurs myślenia krytycznego


Nasi eksperci

Marta Gieruń - absolwentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, z wykształcenia bibliotekarka i edukatorka cyfrowa. Aktualnie pracuje jako Specjalistka ds. Promocji w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu. Uczy młodzież i dorosłych krytycznego myślenia i obrony przed fake newsami. Współautorka gry mobilnej “W labiryncie newsów i fake newsów”. Współtworzy również bloga popularnonaukowego „Pozwól, że wyjaśnię”, gdzie realizuje swoją pasję popularyzacji nauki i krytycznego myślenia. W wolnych chwilach fotografka, graficzka, mól książkowy i zapalona podróżniczka.

Marta Cherubińska - filolog, bibliotekarka, specjalistka ds. social mediów, współautorka gry mobilnej “W labiryncie newsów i fake newsów”, prowadząca warsztaty z zakresu edukacji medialnej, zaangażowana w promocję czytelnictwa. Przez kilka lat pracowała we wrocławskiej Mediatece. Obecnie można ja spotkać w dziale oświatowo - edukacyjnym Książnicy Płockiej. Uwielbia czytać, gotować i oczywiście jeść, (najchętniej dana kuchni włoskiej ;))

Rozmowę prowadzi Piotr Henzler, redaktor serwisu Zrozum.org, trener z kilkunastoletnim stażem.

Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola